Savnanje je znano že stoletja in ima številne dobre učinke na telo. Zmanjša napetost in stres, blagodejno vpliva na revmatične težave in vnetja, lajša posledice bolezni in prehladov.
Ko se potimo se skozi kožo izločajo strupi in maščobe. Pospeši se delovanje ledvic, ki izločajo soli in druge odpadne snovi iz telesa. Krepi se imunski sistem. Danes so na voljo različne savne, ki jih lahko obiščemo zaporedoma. Tudi z možem sva se odločila, da bova hodila v savno. Po navadi začneva hoditi v savne zelo pozno v jeseni, ko se prične mrzlo vreme. Kjer obiskujeva savne so na voljo različne in sicer Finska savna, infra savna, zeliščna savna, turška in rimska savna. Med seboj se razlikujejo po stopnji vlažnosti in načinu toplote. Rimska in turška savna sta opremljeni s keramičnim ploščicami v mozaiku in imajo fontane, medtem, ko sta finska in infra savna v lesu. Meni osebno bolj pašejo vlažne savne. Dodane arome v njih mi zelo ugodno vplivajo na počutje. Lajšajo dihalne poti, pomagajo pri sproščanju mišic in spodbujajo cirkulacijo ter čistijo kožo po navadi razdelijo tudi kremo za nego kože V vlažnih savnah je tudi sol, ki se jo uporablja za masažo in piling telesa. Kristali himalajske soli nabijajo zrak z negativnimi ioni, kar je blagodejno za počutje. V suhih savnah mi je pretoplo, saj slabo prenašam tako visoke temperature. Z možem običajno obiskujeva savne enkrat tedensko. Greva v vse savne in vmes med eno in drugo počivava eno do dve minuti, potem se oprhava in sledi počitek, ki je dvakrat daljši od časa, ki sva ga preživela v savni. Privoščiva si zeliščne čaje in vodo.
Včasih se pogovarjava na ležalnikih, včasih samo počivava, mož tudi večkrat kaj prebere. Po napornem dnevu in celo tednu je savna prava sprostitev in počitek od vsakodnevnih naporov in obveznosti. Pogosto se mi pa zgodi, da pridem domov iz savne utrujena, vendar tisto noč odlično spim in sem zjutraj res kot prerojena.