Karpalni kanal predstavlja eno od anatomskih ožin v našem telesu, skozi katero potekajo živci. Z drugimi besedami karpalni kanal imenujemo tudi zapestni prehod, ker se nahaja na prehodu zapestja v dlan. Obdajajo ga zapestne kosti in vezivno tkivo pod katerim poteka mediani oziroma sredinski živec.
Zaradi ponavljajočih se gibov v zapestju in njegovi preobremenjenosti, lahko v predelu karpalnega kanala prihaja do večjih pritiskov na mediani živec. Temu pravimo sindrom karpalnega kanala, ki je ena od najpogostejših poklicnih bolezni pri nas. Največkrat prizadene frizerje, delavce za tekočim trakom, šivilje, strojepiske, računalničarje in še mnoge druge.
Kako nastane sindrom karpalnega kanala v zapestju
Ob prekomerni obremenjenosti prihaja do vnetja tetiv in odebelitve vezivnega tkiva, s tem pa tudi do povečanih pritiskov na mediani živec. ta pritisk sčasoma narašča in postane tako močan, da je funkcija medianega živca močno ovirana.
Zato sindrom karpalnega kanala najhitreje prepoznamo po tem, da se v predelu dlani pojavijo mravljinci, bolečina in slabša občutljivost roke. Ob stopnjevanju težav pride do ukleščenosti živca, posledica česar so motnje v prevajanju ukazov in zaznav po živcu. Tovrstne težave vas ovirajo pri vsakodnevnih opravilih, kasneje pa se pojavi tudi bolečina, ki je lahko tudi zelo neprijetna.
Le pravočasno zdravljenje sindroma karpalnega kanala je lahko učinkovito
Danes obstaja več načinov odpravljanja težav povezanih s karpalnim kanalom. Pri tem je ključnega pomena, da sindrom karpalnega kanala čim prej prepoznamo in se odpravimo k zdravniku. Prvi in najbolj preprost korak je nakup opornice za zapestje, ki bo poskrbela, da bo zapestje v naravnem položaju, hkrati pa razbremenila pritisk na mediani živec.
Če želite, da postane sindrom karpalnega kanala preteklost, potem so zelo učinkovite razne gibalne terapije, s katerimi poskrbimo za raztezanje in sproščanje zakrčenih mišic zapestja. Zelo priporočljivo pa je tudi tako imenovano nitkanje oziroma drsanje živca in krepitev oslabelih mišic.